Jak dbać o materac?
Chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że jeśli o coś dbamy, to rzecz ta służy nam dłużej oraz zachowuje swoje walory wizualne i funkcjonalne. Materace wcale nie odbiegają od takiego zachowania i również potrzebują odpowiedniej ochrony, by przez dłuższy czas mogły zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, które różnią się wyglądem, budową czy twardością. Każdy z nich spełnia jednak takie same funkcje: ma odpowiednio podpierać kręgosłup, zapewnić odpoczynek dla organizmu, a także poprzez komfortowy sen pozytywnie wpłynąć na regenerację zmęczonych mięśni, stawów i kości – po prostu całego ciała. Łączy je także fakt, że wymagają odpowiedniego traktowania, czyli zwyczajnego dbania o nie. Można to robić na wiele sposobów. Poniżej zaprezentuję je i opiszę w jaki sposób wpływają na wydłużenie żywotności materaca.
Sposoby dbania o materac
- Pokrowiec – pierwszą i jedną z najprostszych, ale również najważniejszych metod ochrony materaca jest zakupienie ochronnego pokrowca. Najlepiej gdy jest on zakupiony równocześnie z materacem, ponieważ od samego początku będzie go dodatkowo chronić. Pokrowce zabezpieczają przed dostawaniem się kurzu, martwego naskórka, łupieżu, roztoczy i innych drobnoustrojów do wnętrza materaca. Stanowią barierę, która jest w stanie zatrzymać wiele zanieczyszczeń – nie tylko pyłków, wyżej wymienionych zagrożeń, ale także płynów. Odpowiednio szybka reakcja polegająca na obróceniu materaca do pozycji pionowej, gdy jakiś płyn zostanie na niego wylany, skutkuje zapobiegnięciu dostania się cieczy do wnętrza materaca. Zaletą pokrowca jest możliwość zdjęcia go z materaca i wypranie go. Zapewni to odświeżenie i zwiększy higienę użytkowania. Należy pamiętać, że pokrowiec musi być całkowicie suchy przed ponownym założeniem.
- Stelaż – odpowiednio dobrany stelaż przejmuje około 40% obciążeń, które oddziałują na materac. Znacznie wydłuża to jego żywotność. Podobnie do pokrowca, powinien być zakupiony równocześnie z materacem, by zapewnione zostały korzystne warunki użytkowania. Nie należy kłaść materaca bezpośrednio na podłodze, ponieważ sprzyja to gromadzeniu się kurzu, a także uniemożliwia konieczną wentylację. Wentylacja zapewniona jest dzięki stelażowi, ponieważ zbudowany jest on z drewnianych listew, które ułożone są od siebie w kilkucentymetrowych odstępach, przez co możliwy jest przepływ powietrza.
- Odkurzanie – proste, ale jakże skuteczne. Zapewnia pozbycie się kurzu, a także drobnych organizmów, które pojawić się mogą na materacu.
- Odwracanie – aby materac równomiernie się zużywał, zalecane jest odwracanie go co kilka miesięcy o 180°, zarówno w pionie, jak i poziomie. Ten prosty trik sprawi, że ciężar, który nasze ciało przekazuje na materac będzie odpowiednio rozłożony, przez co nie wytworzą się wgniecenia i deformacje, które skutecznie utrudnią komfortowy sen, a w niektórych przypadkach wymuszą wymienienie materaca na nowy. Co jakiś czas można też przewietrzyć cały materac. Warto także rano zostawić materac nieprzykryty na kilkanaście minut – pozwoli to na wyparowanie wilgoci, którą nasze ciało wytworzyło w ciągu nocy, a która wniknęła w materac lub pokrowiec.
- Przeciążenia – pamiętajmy, że materac służy do spania i wypoczynku, a nie skakania, które tak uwielbiają nasze pociechy. W trosce o materac lepiej nie pozwalać dzieciom na taki rodzaj aktywności fizycznej praktykowanej na łóżku.

Autor: Kuba Srebrzyński
O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.materacekolo24.pl