Strefy twardości materaca
Każdy z nas chętnie dąży do zwiększenia komfortu swojego życia inwestując w coraz to nowsze i nowocześniejsze sprzęty. Wiele osób w trosce o zdrowy i komfortowy sen zaopatrzyło się w materac, który dodatkowo zabezpieczony jest pokrowcem, a zestaw uzupełniony jest o stelaż. Materace wbrew pozorom są bardzo złożonymi produktami. Dlatego wybierając materac odpowiedni dla swojej osoby warto zwrócić uwagę na to w ile stref twardości wyposażony jest obiekt naszego zainteresowania – robimy to tylko w przypadku, gdy osoba, która będzie korzystać z materaca ma więcej niż 160 cm wzrostu – w przeciwnym wypadku strefy twardości nic nie dadzą. Fakt posiadania przez materac stref twardości najbardziej doceniony będzie przez osoby o wadze przekraczającej 70 kg. Materac może posiadać 1, 3, 5 lub 7 stref twardości. Im więcej, tym lepiej, bo wtedy materac korzystniej dopasuje się do kształtu ciała. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ różne części naszego ciała mają różną masę i wywierają zróżnicowany nacisk na podłoże. Jeśli ktoś nie wierzy, w łatwy sposób może zweryfikować to twierdzenie – wystarczy położyć się na płaskiej powierzchni, a od razu poczujemy, że poszczególne części ciała nie wywierają takiego samego nacisku. Największy ciężar ma strefa lędźwiowa, czyli biodra i pośladki – to właśnie te części naszego organizmu wywierają największy nacisk i to one potrzebują najtwardszej części materaca, by były odpowiednio podparte i nie zapadały się w niego.
Charakterystyka stref twardości
Wiemy już, że produkowane są materace o czterech różnych ilościach stref twardości. Skupimy się teraz na budowie poszczególnych opcji. Materace jednostrefowe, to po prostu te, które posiadają jednolitą budowę na całej długości. Można powiedzieć, że nie posiadają żadnej wyróżniającej się strefy, przez co posiadają jedną – nieco paradoksalne, ale oddające istotę rzeczy. Kolejną grupą są materace wyposażone w 3 strefy twardości – główną środkową, która podpiera biodra i jest twardsza niż dwie pozostałe okalające ją. Nieco bardziej rozbudowane są materace posiadające 5 stref twardości. W stosunku do poprzedniej grupy są one wzbogacone o dwie średnio twarde płaszczyzny znajdujące się na krańcach materaca – podpierają głowę i stopy. Najczęściej są to materace kieszeniowe, gdzie stworzenie poszczególnych stref twardości możliwe jest dzięki zastosowaniu różnych rodzajów sprężyn. Ostatnią, najbardziej zaawansowaną sekcją materacy posiadających strefy twardości są produkty 7-strefowe. Aż 7 stref twardości, to aż 7 części ciała, które będą odpowiednio podparte, zapewniając zwiększony komfort wypoczynku. Strefy rozchodzą się od środka w obu kierunkach identycznymi warstwami. Prezentuje się to następująco, poczynając od początku materaca:
Strefa o średniej twardości wspierająca głowę – strefa barkowa (ramieniowa) jest miękka i elastyczna, by rozluźnić tę część ciała – strefa twarda wspierająca lędźwiową część kręgosłupa, ma za zadanie zapewnić odpowiednio mocne podparcie – strefa średniej twardości znajdująca się pod miednicą i biodrami – strefa twarda, która podtrzymuje uda – ponownie strefa elastyczna, mająca utrzymać łydki – ostatnia strefa to, tak jak na początku, strefa o średniej twardości, która wspiera stopy. Za przykład takiego produktu może posłużyć materac Bionatural, który łączy w sobie atrakcyjną cenę z komfortem użytkowania zapewnionym dzięki największej ilości stref twardości. Doskonałe podparcie ciała, dopasowanie do poszczególnych jego części sprawia, że wygodny odpoczynek i przygotowanie pod regenerujący sen są wprost na wyciągnięcie ręki. Kręgosłup będzie wdzięczny – to pewne. Inne części ciała pójdą za jego przykładem. Pamiętajmy, że w zdrowym ciele tkwi zdrowy duch. Warto zapewnić sobie odrobinę luksusu, który przełoży się na nasze zdrowie.

Autor: Kuba Srebrzyński
O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.materacekolo24.pl