Materac dla osoby z chorym kręgosłupem
Często zapomina się o roli jaką kręgosłup spełnia i o tym, jaki jest ważny. Nagłe olśnienie przychodzi zwykle wtedy, gdy kręgosłup zacznie się „odzywać”. Ból nie należy do czynników lubianych przez ludzi, więc z oczywistych przyczyn jest zwalczany na różne sposoby: od środków farmakologicznych aż po masaże. Mądry Polak po szkodzie – mówi jedna z sentencji. Może warto zastanowić się nad nią głębiej, a później wcielić w życie inną: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak jest już za późno, a ból pleców i kręgosłupa daje o sobie znać, to znak, że najwyższa pora zacząć działać. Przyczyn i rodzajów bólu kręgosłupa może być wiele. Najważniejsze jednak jest to, że możemy sobie przynieść ulgę dobierając odpowiedni materac. Dobre podparcie kręgosłupa spowoduje, że będzie on się szybciej regenerować, a także złagodzi ból i wesprze nas w tej nierównej walce. Dobrze dobrany materac korzystnie wpływa nie tylko na układ kostny organizmu, ale także na nasze samopoczucie i jakość snu. Pamiętajmy, że zdrowie i regenerujący sen idą ze sobą w parze.
Środek przeciwbólowy – dobry materac
Na rynku dostępnych jest wiele materacy, które dzięki swojej budowie i właściwościom są odpowiednie dla ludzi borykających się z problemami związanymi z kręgosłupem. Na całe szczęście dostęp do nich nie jest ograniczony, więc każdy z potrzebujących takiego materaca znajdzie coś dla siebie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ nie stworzono jeszcze materaca, który byłby idealny dla każdego i uniwersalny pod względem wpływu właściwości ortopedycznych na użytkownika. Dla osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa odpowiedni będzie jeden z trzech rodzajów materacy.
Pierwszą opcją są materace kieszonkowe – są to produkty sprężynowe, w których sprężyny schowane są w kieszeniach obudowanych tkaniną (dzięki czemu wyeliminowany jest dźwięk uginającej się sprężyny). Charakteryzują się doskonałym dopasowaniem do naturalnej krzywizny ciała, dzięki czemu są polecane właśnie dla osób mających problemy z kręgosłupem – materace tego typu zapewnią odpowiednie podparcie na całej powierzchni. Klienci często wybierają materace Palmea oraz Estrella w wersji BIO lub LUX.
Drugą grupą materacy, które przyniosą ulgę w walce z bólem kręgosłupa są materace lateksowe (np. Czwarty Zakres czy Waikki). Są one polecane ze względu na swoją budowę, która sprawia, że materace te wykazują się doskonałą odpornością na odkształcenia, a do tego zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca.
Ostatnią, ale niemniej cenioną sekcją materacy odpowiednich w przypadku chorego kręgosłupa są materace termoelastyczne. Pod wpływem ciepła oraz ciężaru uginają się i dopasowują do kształtu ciała osoby na nich leżącej. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie nacisku, które przekłada się na zmniejszenie ilości zmian pozycji podczas snu. Dla bolącego kręgosłupa każdy niepotrzebny ruch jest męką. Materace te pozwalają tę mękę zminimalizować. Warto rozważyć zakup takiego produktu. W swojej klasie na czołowe miejsca wysuwają się materace Memory BIO oraz Medivis LUX – są często wybierane i wysoko oceniane przez klientów.
Dobrze dobrany materac jest bardzo ważną kwestią jeśli chodzi nie tylko o ulgę dla bolącego kręgosłupa. Korzystanie z odpowiedniego materaca ma także funkcję profilaktyczną, w myśl wyżej wspomnianej sentencji. Zdrowy i spokojny sen połączony z komfortowym wypoczynkiem dla mięśni, stawów i kręgosłupa korzystnie przełoży się na nasze funkcjonowanie. Warto zaopatrzyć się w materac dostosowany do naszych potrzeb. To się opłaca, a kręgosłup podziękuje nam za troskę w przyszłości.

Autor: Kuba Srebrzyński
O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.materacekolo24.pl
Szerokie łóżko – dwa węższe czy jeden szerszy materac?
Szersze łóżko z oczywistych względów wybierają głównie pary i małżeństwa. Małżonkowie często różnią się cechami fizycznymi oraz preferencjami dotyczącymi twardości materaca czy jego budowy. Czy w takim przypadku komfort spania we dwójkę jest z góry skazany na porażkę, bo jedna ze stron musi odpuścić i dostosować się do potrzeb drugiej? Oczywiście, że nie! Wystarczy wiedzieć co zrobić, by wspólny sen był równie wygodny, jak spanie w pojedynkę. Sekret tkwi w odpowiednim doborze materaca lub materacy. Jeśli będziemy wiedzieć czym się kierować i na co zwrócić uwagę, bliskość drugiej osoby podczas snu nie będzie tylko odległym marzeniem, ale codzienną rzeczywistością.
Dwa czy jeden?
Wybór wcale nie jest oczywisty. Wiele zależy od preferencji obu osób dotyczącej rodzaju i twardości materaca. Należy pamiętać, że w tym przypadku bardzo istotna jest sprężystość punktowa. Materace bonelowe i te, które wykonane są z pianki poliuretanowej posiadają słabą sprężystość punktową, przez co decydując się na taki materac będziemy musieli zaopatrzyć się także w drugi, w przeciwnym przypadku, każdy ruch i obrót jednej osoby, będzie odczuwany przez partnera i może zakłócić jego sen. Takiego dyskomfortu można uniknąć decydując się na materace o bardzo dobrej sprężystości punktowej, czyli termoelastyczne, lateksowe lub kieszeniowe. Dzięki tej właściwości, ruchy partnera nie będą odczuwane przez drugą osobę, bo materac dopasuje się do kształtu ciała i pozycji aktualnie przyjętej. Stawiając na komfort snu i wygodę dwójki osób, zawsze lepiej wypadną dwa indywidualnie dobrane materace, niż jeden uniwersalny. Różnice fizyczne między partnerami w oczywisty sposób sprawiają, że i mężczyzna, i kobieta mają inne wymagania stawiane materacom. Wybierając dwa różne produkty, niezależnie od tego czy decydujemy się na te z lepszą czy gorszą sprężystością punktową, trzeba bardzo uważać. Najczęściej różne rodzaje posiadają zróżnicowaną wysokość, przez co po połączeniu ich w łóżku powstanie swoisty schodek, który będzie dzielić łóżko na dwie części. Ta niedoskonałość skutecznie utrudni wspólny sen. Dlatego dobrze jest wybrać materace tego samego typu, ale w różnych wersjach twardości (np. wysokoelastyczny materac Bionatural dostępny jest w wersjach H2, czyli średnio miękkiej, lepszej dla osoby mniej ważącej, oraz w wersji H3, średnio twardej, odpowiedniej dla osób cięższych). Jeśli posiadamy łóżko o standardowych wymiarach, to nie musimy się martwić drugą sprawą: szczeliną, która powstaje po połączeniu dwóch materacy. Posiadając łóżko o wymiarach np. 180x200 cm, wybierzemy dwa materace 90x200 cm – szczelina między nimi będzie praktycznie niezauważalna i nie wpłynie na komfort wspólnego wypoczynku, ponieważ materace idealnie się dopasują. Jeden materac do szerokiego łóżka również nie jest złym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są bardzo ciekawe rozwiązania, które w jednym materacu łączą dwie różne twardości. Nazywają się bardzo znacząco, mianowicie Adam i Ewa – nazwa doskonale odzwierciedla grupę docelową tego typu rozwiązań. Dwie strefy twardości odpowiednio dopasują się do wymagań kobiety i mężczyzny zapewniając wypoczynek najwyższej jakości. Dostępne są wersje: piankowa (Adam i Ewa Elastik), bądź kieszeniowe (Adam i Ewa Kieszonkowy lub Multi). Takie materace najlepiej sprawdzają się w przypadku osób o zbliżonych preferencjach i gabarytach. Jeśli para znacznie się różni, lepszym wyborem, i w zasadzie jednym rozsądnym, będzie wybór dwóch materacy, które każdy dobierze wedle własnych potrzeb.

Autor: Kuba Srebrzyński
O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.materacekolo24.pl
Strefy twardości materaca
Każdy z nas chętnie dąży do zwiększenia komfortu swojego życia inwestując w coraz to nowsze i nowocześniejsze sprzęty. Wiele osób w trosce o zdrowy i komfortowy sen zaopatrzyło się w materac, który dodatkowo zabezpieczony jest pokrowcem, a zestaw uzupełniony jest o stelaż. Materace wbrew pozorom są bardzo złożonymi produktami. Dlatego wybierając materac odpowiedni dla swojej osoby warto zwrócić uwagę na to w ile stref twardości wyposażony jest obiekt naszego zainteresowania – robimy to tylko w przypadku, gdy osoba, która będzie korzystać z materaca ma więcej niż 160 cm wzrostu – w przeciwnym wypadku strefy twardości nic nie dadzą. Fakt posiadania przez materac stref twardości najbardziej doceniony będzie przez osoby o wadze przekraczającej 70 kg. Materac może posiadać 1, 3, 5 lub 7 stref twardości. Im więcej, tym lepiej, bo wtedy materac korzystniej dopasuje się do kształtu ciała. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ różne części naszego ciała mają różną masę i wywierają zróżnicowany nacisk na podłoże. Jeśli ktoś nie wierzy, w łatwy sposób może zweryfikować to twierdzenie – wystarczy położyć się na płaskiej powierzchni, a od razu poczujemy, że poszczególne części ciała nie wywierają takiego samego nacisku. Największy ciężar ma strefa lędźwiowa, czyli biodra i pośladki – to właśnie te części naszego organizmu wywierają największy nacisk i to one potrzebują najtwardszej części materaca, by były odpowiednio podparte i nie zapadały się w niego.
Charakterystyka stref twardości
Wiemy już, że produkowane są materace o czterech różnych ilościach stref twardości. Skupimy się teraz na budowie poszczególnych opcji. Materace jednostrefowe, to po prostu te, które posiadają jednolitą budowę na całej długości. Można powiedzieć, że nie posiadają żadnej wyróżniającej się strefy, przez co posiadają jedną – nieco paradoksalne, ale oddające istotę rzeczy. Kolejną grupą są materace wyposażone w 3 strefy twardości – główną środkową, która podpiera biodra i jest twardsza niż dwie pozostałe okalające ją. Nieco bardziej rozbudowane są materace posiadające 5 stref twardości. W stosunku do poprzedniej grupy są one wzbogacone o dwie średnio twarde płaszczyzny znajdujące się na krańcach materaca – podpierają głowę i stopy. Najczęściej są to materace kieszeniowe, gdzie stworzenie poszczególnych stref twardości możliwe jest dzięki zastosowaniu różnych rodzajów sprężyn. Ostatnią, najbardziej zaawansowaną sekcją materacy posiadających strefy twardości są produkty 7-strefowe. Aż 7 stref twardości, to aż 7 części ciała, które będą odpowiednio podparte, zapewniając zwiększony komfort wypoczynku. Strefy rozchodzą się od środka w obu kierunkach identycznymi warstwami. Prezentuje się to następująco, poczynając od początku materaca:
Strefa o średniej twardości wspierająca głowę – strefa barkowa (ramieniowa) jest miękka i elastyczna, by rozluźnić tę część ciała – strefa twarda wspierająca lędźwiową część kręgosłupa, ma za zadanie zapewnić odpowiednio mocne podparcie – strefa średniej twardości znajdująca się pod miednicą i biodrami – strefa twarda, która podtrzymuje uda – ponownie strefa elastyczna, mająca utrzymać łydki – ostatnia strefa to, tak jak na początku, strefa o średniej twardości, która wspiera stopy. Za przykład takiego produktu może posłużyć materac Bionatural, który łączy w sobie atrakcyjną cenę z komfortem użytkowania zapewnionym dzięki największej ilości stref twardości. Doskonałe podparcie ciała, dopasowanie do poszczególnych jego części sprawia, że wygodny odpoczynek i przygotowanie pod regenerujący sen są wprost na wyciągnięcie ręki. Kręgosłup będzie wdzięczny – to pewne. Inne części ciała pójdą za jego przykładem. Pamiętajmy, że w zdrowym ciele tkwi zdrowy duch. Warto zapewnić sobie odrobinę luksusu, który przełoży się na nasze zdrowie.

Autor: Kuba Srebrzyński
O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+
Strona: www.materacekolo24.pl
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Strona 2 z 2